Green Soul Assassin Gaming Chair
M.R.P. Rs. 60,000.00 You save 50 % Inclusive of all taxes
30 days return policy 30 days no questions asked return policy
To know more details, click here
Check Availability
-
Free shipping across India
-
Check Installation availability on Product (All pin codes might not be serviceable)
The Green Soul Assassin Gaming Chair is engineered for gamers, creators, and professionals who accept nothing less than the best. It features a patent-pending magnetic memory foam head pillow with cooling gel for superior thermoregulation and effortless positioning. The 4-way lumbar support system provides comprehensive lower-back comfort, while the sculpted pebble seat base with flared edges ensures optimal ergonomic support. Full-metal 4D armrests adjust smoothly in four directions and are magnetic for easy swapping. Upholstered in luxe hybrid leatherette with the rich lustre of genuine NAPA leather and 12x the durability of regular PU, the Assassin is built for daily use. An aluminium wheelbase with XL PU casters ensures silent, stable mobility. The definitive premium gaming chair for serious gamers in India.
- “Luxe” Hybrid leatherette : The Hybrid Leatherette is soft and supple, with the same rich luster as genuine NAPA leather and 12x more durable than regular PU leather, making it ideal for daily use on your gaming chair.
- 4-way “G-Adjust” Lumbar Support system : The 4-way Lumbar Support system adapts to your spine through movement up and down and in and out. You can adjust the lumbar support through knobs on each side.
- Magnetic Memory Foam Head Pillow : This pillow provides ergonomic support and enhanced thermoregulation with cooling gel on a gaming chair. It's magnetic feature allows you to snap on and adjust as per your comfort.
- “Grip” full-metal 4D armrests : The Full-Metal 4D Armrests provide smooth, precise adjustments in four directions, allowing you to raise them for wrist and elbow support or slide them under when needed. These arm-rests are magnetic and can be swapped/replaced with new armrests (new colors) with use.
- Other key features include: Re-engineered class-4 hydraulics for adjusting height. Premium aluminum wheelbase provides stability and maneuverability, and the XL PU casters offer smooth, quiet operation and gentle treads.
| Upholstery | Green Soul “Luxe” Hybrid leatherette & NAPA Leather |
| Lumbar Support | Yes, 4-way support: in & out + up & down |
| Back Support | High Back |
| Armrest | 4-Directional |
| Capacity | 135 Kg |
| Hours of usage | > 12Hrs |
| Headrest | Magnetic Memory Foam Head Pillow |
| Maximum Seat Height (in cms) | 52 cm |
| Minimum Seat Height (in cms) | 45 cm |
| Armrest Height Range (in cms) | 7.6 cm |
| Backrest Height (in cms) | 85 cm |
| Backrest Shoudler Width (in cms) | 53.3 cm |
| Seat Dimensions (Depth x Width) (in cms) | 49x 56 cm |
| Lumbar Support Type | 4-way: Height Adjustable (up or down); Depth adjustable (in or out) - |
| Foam Type | Cold Cure Foam |
| Adjustable Neck Pillow | Magnetic, adjust as per comfort |
| Chair Base Material | Metal Base |
| Package Weight (in kgs) | 34 |
| Frame Material | Metal |
| Chair Back Material | Green Soul "Luxe" hybrid leatherette (NAPA Leather) |
| Seat Surface Material | Green Soul "Luxe" hybrid leatherette (NAPA Leather) |
| Adjustbale Armrest | Yes |
| Armrest Type | 4D |
| Tilt | Yes |
| Tilt Mechanism | Frog Mechanism |
| Tilt Ratio | 1:1 |
| Tilt Lock | Yes |
| Max Tilt Angle | 165 Degrees |
| Gas Lift | Class 4 |
| Recline | Yes |
| Adjustable Back Angle | 165 degrees |
| Adjustable Height | Yes |
| Height Suitability | 5"6' - 6"3' |
| Package Dimensions (L x W x H) (in cms) | 85 x 72 x 38 |
| Warranty | 3 Years |
- Country of Origin
- China
- Manufacturer
- Green Soul Ergonomics Pvt. Ltd., Maharashtra, India. Customer Care:- +91 8444-956-789, info@greensoul.online
- Manufacturer Contact
-
GREEN SOUL ERGONOMICS PRIVATE LIMITED, BUILDING D2 UNIT 8 TO 14, GREEN SPACE VILLAGE VAHULI, VILLAGE VAHULI BHIWANDI, THANE 421101, State :MAHARASHTRA
+91 8444-956-789, info@greensoul.online
Features
Introducing ASSASSIN
The ultimate chair for Gamers, Creators & Professionals
Greensoul Spotted
Yaashraj Mukhate
Rohan Joshi
RJ Abhinav
Tech Khurana
Vijraj Sheth
Mayur Jumani
Techoob
We didn't say it, they did
All your questions answered
Shipping, Warranty & Return Policy?
Please Check Shipping Policy here - Click Here
Please Check Warranty Policy here - Click Here
Please Check Return Policy here - Click Here
give your gaming rig a boss upgrade