Green Soul Ghost Gaming Chair With Integrated Footrest
M.R.P. Rs. 36,990.00 You save 54 % Inclusive of all taxes
30 days return policy 30 days no questions asked return policy
To know more details, click here
Check Availability
-
Free shipping across India
-
Check Installation availability on Product (All pin codes might not be serviceable)
The Green Soul Ghost Multi-Purpose Chair is a luxurious seating solution designed to provide exceptional comfort, versatility, and style. Featuring an integrated retractable footrest, you can kick back and relax during breaks without needing a separate accessory. The sleek black design with soft leatherette upholstery offers elegance and durability, while 4D adjustable armrests give you complete control over arm positioning. The butterfly mechanism enables smooth tilting up to 180° for full recline, and the BIFMA-certified Class 4 gas lift ensures seamless height adjustments. Built on a heavy-duty metal wheelbase with 60mm PU and metal dual castor wheels, the Ghost delivers rock-solid stability. Perfect for gamers, streamers, and professionals seeking the best gaming chair with footrest in India.
- PERSONALIZED SUPPORT FOR GAMING WARRIORS : : Designed for hardcore gamers, the Ghost chair takes adjustability to the next level.Adjust & Remove the Neck & Lumbar pillow to find the perfect position for your head, neck, shoulders & lower back, ensuring maximum focus and minimizing fatigue. The PU Padded 4D Adjustable Armrests give you complete control over your arm positioning, allowing you to find the perfect balance between comfort and precision..
- LEVEL UP YOUR GAMIGN EXPERIENCE: The chair's Butterfly Mechanism enables smooth tilting up to 180 degrees, letting you kick back, adjust and relax. Need a power nap between gaming sessions? The chair back can recline between a jaw-dropping 90 to 180 degrees, transforming your gaming setup into a personal oasis of comfort, The Ghost chair also features a Retractable Footrest,Comfortable and supportive platform for your feet during those intense gaming sessions..
- UNSTOPPABLE DURABILITY AND STABILITY: Built to last, the chair features a Sturdy & Stable Metal Chair Frame that can handle the toughest challenges. The BIFMA Certified Class 4 Gaslift ensures seamless height adjustments, while the Heavy-duty Metal Wheelbase with 60mm PU & Metal Dual Castor Wheels guarantees smooth and stable movement across any surface. Without any worries of wobbling or discomfort - the Ghost has your back, literally!.
| Upholstery | Spandex Fabric + PU Leather |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Support | High Back |
| Armrest | 4D |
| Capacity | 125 Kg |
| Hours of usage | > 12Hrs |
| Headrest | Yes |
| Maximum Seat Height (in cms) | 57 cm |
| Minimum Seat Height (in cms) | 59 cm |
| Backrest Shoudler Width (in cms) | 57cm |
| Seat Dimensions (Depth x Width) (in cms) | 50 x 56 cm |
| Foam Type | Memory Foam |
| Adjustable Neck Pillow | Yes |
| Chair Base Material | Metal Base |
| Package Weight (in kgs) | 27 |
| Frame Material | Metal |
| Chair Back Material | Spandex Fabric + PU Leather |
| Seat Surface Material | Spandex Fabric + PU Leather |
| Adjustbale Armrest | Yes |
| Armrest Type | 4D |
| Tilt | Yes |
| Recline | Yes |
| Adjustable Back Angle | 180 degrees |
| Adjustable Height | Yes |
| Height Suitability | 5"7' - 6"6' |
| Warranty | 3 Years |
- Country of Origin
- China
- Manufacturer
- Green Soul Ergonomics Pvt. Ltd., Maharashtra, India. Customer Care:- +91 8444-956-789, info@greensoul.online
- Manufacturer Contact
-
GREEN SOUL ERGONOMICS PRIVATE LIMITED, BUILDING D2 UNIT 8 TO 14, GREEN SPACE VILLAGE VAHULI, VILLAGE VAHULI BHIWANDI, THANE 421101, State :MAHARASHTRA
+91 8444-956-789, info@greensoul.online
Features
We didn't say it, they did
All your questions answered
Shipping, Warranty & Return Policy?
Please Check Shipping Policy here - Click Here
Please Check Warranty Policy here - Click Here
Please Check Return Policy here - Click Here