Green Soul Jupiter Pro Intelli-Adapt Recline Office Chair
M.R.P. Rs. 19,990.00 You save 40 % Inclusive of all taxes
30 days return policy 30 days no questions asked return policy
To know more details, click here
Check Availability
-
Free shipping across India
-
Check Installation availability on Product (All pin codes might not be serviceable)
The Green Soul Jupiter Pro Intelli-Adapt office chair is engineered for professionals who demand premium comfort during long work hours. Featuring an innovative auto weight-sensing Intelli-Adapt recline mechanism, this ergonomic office chair eliminates manual adjustments — simply lean back for a smooth, effortless tilt. The durable Korean mesh backrest offers exceptional breathability and shape retention, keeping you cool throughout the day. With 4D adjustable armrests, 2D lumbar support, 2D headrest, and an adjustable seat slider for customized thigh support, the Jupiter Pro delivers all-day ergonomic support ideal for home offices and corporate workspaces.
- Cushioned Comfort: Indulge in premium comfort with our plush cushioned headrest, lumbar support and moulded foam seat cushion, providing tailored softness and support to relieve pressure.
- Premium Seating Experience: With thick molded foam cushioning and an adjustable seat slider, you can customize the seat depth to perfectly support your thighs and hips.
- Effortless Intelli-Adapt Recline: Our innovative auto weight sensing Intelli-Adapt mechanism allows you to recline smoothly by simply leaning back, eliminating the hassle of manual adjustments.
- Durable Korean Mesh Backrest: The wired Korean mesh offers exceptional breathability and durability, retaining its shape while keeping you cool and comfortable throughout the day.
- Advanced Ergonomic Features: Designed for your well-being, this chair includes 4D adjustable armrests, 2D lumbar support, a 2D headrest, and height adjustability, ensuring optimal posture and productivity.
| Upholstery | Wired Korean Mesh upholstery in Back |
| Lumbar Support | Adjustable |
| Back Support | High Back |
| Armrest | 4 Way Adjustable |
| Capacity | 125 Kg |
| Hours of usage | > 12Hrs |
| Headrest | 2 Way Adjustable |
| Maximum Seat Height (in cms) | 55 cm |
| Minimum Seat Height (in cms) | 44 cm |
| Armrest Height Range (in cms) | 8 cm |
| Backrest Height (in cms) | 92 cm |
| Backrest Shoudler Width (in cms) | 52 cm |
| Seat Dimensions (Depth x Width) (in cms) | 50 x 52 cm |
| Lumbar Support Type | 2D adjustable |
| Lumbar Support Material | Fabric |
| Foam Type | Not Specified |
| Adjustable Neck Pillow | Yes |
| Wheel Size | 6 cm |
| Wheel Type | Dual Castor Wheels |
| Chair Base Material | Metal |
| Package Weight (in kgs) | 18 |
| Frame Material | Nylon and Glass Fibre Frame |
| Chair Back Material | Wired Korean Mesh upholstery in Back |
| Seat Surface Material | Fabric/Mesh Upholstery on Seat |
| Adjustbale Armrest | Yes |
| Tilt | Yes |
| Tilt Mechanism | Synchro Tilt Mechanism with Tilt lock |
| Tilt Ratio | 2:1 |
| Tilt Lock | Yes |
| Max Tilt Angle | 135 Degrees |
| Gas Lift | Class 4 |
| Recline | Yea |
| Adjustable Back Angle | - |
| Adjustable Height | Yes |
| Height Suitability | 5' - 5'10" |
| Package Dimensions (L x W x H) (in cms) | 70 x 65 x 42 |
| Warranty | 5 Years |
- Country of Origin
- India
- Manufacturer
- Green Soul Ergonomics Pvt. Ltd., Maharashtra, India. Customer Care:- +91 8444-956-789, info@greensoul.online
- Manufacturer Contact
-
GREEN SOUL ERGONOMICS PRIVATE LIMITED, BUILDING D2 UNIT 8 TO 14, GREEN SPACE VILLAGE VAHULI, VILLAGE VAHULI BHIWANDI, THANE 421101, State :MAHARASHTRA
+91 8444-956-789, info@greensoul.online
Greensoul Spotted
Yaashraj Mukhate
Rohan Joshi
RJ Abhinav
Tech Khurana
Vijraj Sheth
Mayur Jumani
Techoob
All your questions answered
How do i assemble my chair?
Shipping, Warranty & Return Policy?
Please Check Shipping Policy here - Click Here
Please Check Warranty Policy here - Click Here
Please Check Return Policy here - Click Here