Green Soul Zodiac Lite High Back Mesh Office Chair
M.R.P. Rs. 29,990.00 You save 78 % Inclusive of all taxes
30 days return policy 30 days no questions asked return policy
To know more details, click here
Check Availability
-
Free shipping across India
-
Check Installation availability on Product (All pin codes might not be serviceable)
The Green Soul Zodiac Lite is a high back ergonomic office chair designed for long hours at your desk. Its breathable mesh upholstery promotes airflow to keep you cool, while the wide molded foam seat adds plush comfort. Tailor your seating with a 2D adjustable headrest, height-adjustable lumbar support, and synchro-tilt mechanism with smooth recline from 90° to 135°. BIFMA-certified Class 4 gas lift, heavy-duty metal wheelbase, and 60mm PU dual-castor wheels ensure safety and stability. With 110 kg weight capacity and 3-year warranty, the Zodiac Lite is the best affordable office chair under ₹7000 in India.
- Spectacular look and design : The premium quality nylon with sophisticated colour combination accentuates the look of the chair along with it’s ergonomic design. It’s the chair that defines power and commands class.
- Ultimate comfort partner : High-Density moulded foam cushion & breathable mesh material, allows air to circulate keeping you cool while sitting and gives the comfort you deserve.
- Adjusts to your liking : The seat can be easily adjusted to your body shape and size. It has adjustable headrest, lumbar support, 1D PP padded armrest, height and tilt.
- Personal posture police : Ergonomically designed for comfortable seating. Helps improve posture and reduces back pain, prevents long-term effects of poor posture such as spinal and joint dysfunction.
| Upholstery | Mesh |
| Lumbar Support | Yes |
| Armrest | 1D PP Padded |
| Capacity | 110 Kg |
| Maximum Seat Height (in cms) | 58 cm |
| Minimum Seat Height (in cms) | 48 cm |
| Armrest Height Range (in cms) | 7 cm |
| Backrest Height (in cms) | 70 cm |
| Backrest Shoudler Width (in cms) | 37 cm |
| Seat Dimensions (Depth x Width) (in cms) | 48 x 51.5 cm |
| Lumbar Support Material | Nylon Fibre |
| Foam Type | No Foam |
| Adjustable Neck Pillow | Yes |
| Wheel Size | 6 cm |
| Wheel Type | Dual Castor Wheels |
| Chair Base Material | Metal |
| Package Weight (in kgs) | 18 |
| Frame Material | Nylon Frame |
| Chair Back Material | |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Adjustbale Armrest | Yes |
| Armrest Type | 1D |
| Tilt | Yes |
| Tilt Mechanism | Smart Synchro-Tilt Mechanism with No Seat Slider |
| Tilt Ratio | 2:1 |
| Single Tilt Lock Mechanism | Yes |
| Max Tilt Angle | 135 Degrees |
| Gas Lift | Class 4 |
| Recline | No |
| Adjustable Height | Yes |
| Height Suitability | 5' - 5'10" |
| Package Dimensions (L x W x H) (in cms) | 36 x 87 x 65 |
- Country of Origin
- India
- Manufacturer
- Green Soul Ergonomics Pvt. Ltd., Maharashtra, India. Customer Care:- +91 8444-956-789, info@greensoul.online
- Manufacturer Contact
-
GREEN SOUL ERGONOMICS PRIVATE LIMITED, BUILDING D2 UNIT 8 TO 14, GREEN SPACE VILLAGE VAHULI, VILLAGE VAHULI BHIWANDI, THANE 421101, State :MAHARASHTRA
+91 8444-956-789, info@greensoul.online
Greensoul Spotted
Yaashraj Mukhate
Rohan Joshi
RJ Abhinav
Tech Khurana
Vijraj Sheth
Mayur Jumani
Techoob
All your questions answered
How do i assemble my chair?
Shipping, Warranty & Return Policy?
Please Check Shipping Policy here - Click Here
Please Check Warranty Policy here - Click Here
Please Check Return Policy here - Click Here